18th Fighter Wing Association
Korean War Veterans - Pacific Guardians
Updated March 2017

MSGT WALLACE L. GEARHEART

 February 8, 1931 – December 10, 2010

 12th Fighter Bomber Squadron  /  18th Fighter Bomber Wing
Korean War - Vietnam War Veteran  /  US Air Force
Wallace L. Gearheart joined the Air force in 1951. He attended basic training at Lackland Air Force Base in San Antonio Texas. After graduation he attended jet aircraft maintenance training at Sheppard AFB Texas.  In September 1952 he boarded the aircraft carrier USS Boxer (CV 21) and was on his way to Osan, Korea.  His assignment was aircraft maintenance on F51 Mustang, F86 Sabre fighter aircraft and was crew chief on Lt Beavers fighter. During his assignment in Korea he was stationed at K-46 Hoengsong on F51 aircraft and K-55 Osan-ni on F86 aircraft.  He returned home in October of 1953 and was assigned to the 4700th Air Defence Command Steward AFB, Newburgh, New York.  Assigned aircraft F86 Sabre jet fighter.  In February 1955 SSGT Gearheart decided to separate from the military.  It was short lived because in July of 1955 he re-enlisted and was transferred to the 445th Fighter Interceptor Squadron (FIS),  Geiger Field, Spokane, Washington, “Project Arrow”.  Assigned aircraft was the F86 Sabre.  In April 1957 he was transferred to the 84th Fighter Group, Wendover AFB, Wendover, Utah as line chief on F86 Sabre and F102 Delta Dart aircraft.    After a few months he was reassigned back to the 497th FIS Geiger Field, Spokane, Washington.  In June 1958 the 497th FIS was transferred from Geiger Field, Spokane Washington, to the 16th Air Force, Strategic Air Command (SAC), Torrejon AFB, Madrid, Spain.  This base was one of 3 cold war Air Force Bases in Spain.  Assigned aircraft were the T33 Shooting Star, F86 Sabre and F102 Delta Dart.   October 1963 he went TDY, temporary duty, to Rangoon, Burma.  His assignment was to train maintenance crews on the assembly and maintenance of T33 Shooting Star jet trainer.  He received a letter of recognition from the country of Burma. In December 1963 he was transferred to the 2852nd Air Base Wing, McClellan AFB, North Highlands, California.  The air base wing was a logistics and maintenance facility for a wide variety of military aircraft, equipment and supplies, primarily under the cognizance of the Air Force Logistics Command (AFLC) November 1964 TSGT Gearheart was transferred to the 526th FIS, Ramstein AFB, Germany.  He was the Non-commissioned Officer In Charge (NCOIC) of “B” Flight Organization Maintenance, assistant flight chief and NCOIC of Zulu Alert.  A Zulu Alert group consists of two or four fully armed fighters with full tanks and weapons ready to go 24 hours per day, 7 days a week.  Assigned aircraft, the F102 Delta Dart. December 1967 MSGT Gearheart was transferred to the Air Force Flight Test Center (AFFTC), Air Force Systems Command (AFSC ) Edwards AFB, California.  He was assigned Flight Chief for the SR-71 Blackbird and the YF12A Interceptor and in August 1968 he was promoted to flight line chief for the same aircraft. November 1968 he received orders to report to the 8 th  Combat Group in Ubon, Thailand.  In April 1969 he arrived at the 8th Tactical Fighter Wing, 433rd TFS, Ubon, Thailand.  He was assigned to the F4 Phantom jet fighter as a aircraft maintenance technician. After completing his tour in Thailand he was transferred to at the 3500th Pilot Training Wing, Air Training Command, Reese AFB, Lubbock, Texas. There he was flight chief on the T38 Talon supersonic jet trainer and in July 1971 he decided not to re-enlist and retired.  MSGT Wallace L. Gearheart passed away on December 10 2010.  He enjoyed 39 years of retirement.  
Updated December 2017
18th Fighter Wing Association
Korean War Veterans - Pacific Guardians

MSGT WALLACE L. GEARHEART

 February 8, 1931 – December 10, 2010

 12th Fighter Bomber Squadron  /  18th Fighter Bomber Wing
Korean War - Vietnam War Veteran  /  US Air Force
Wallace L. Gearheart joined the Air force in 1951.  He attended basic training at Lackland Air Force Base in San Antonio Texas.  After graduation he attended jet aircraft maintenance training at Sheppard AFB Texas.  In September 1952 he boarded the aircraft carrier USS Boxer (CV 21) and was on his way to Osan, Korea.  His assignment was aircraft maintenance on F51 Mustang, F86 Sabre fighter aircraft and was crew chief on Lt Beavers fighter. During his assignment in Korea he was stationed at K-46 Hoengsong on F51 aircraft and K-55 Osan-ni on F86 aircraft.  He returned home in October of 1953 and was assigned to the 4700th Air Defence Command Stewart AFB, Newburgh, New York.  Assigned aircraft F86 Sabre jet fighter.  In February 1955 SSGT Gearheart decided to separate from the military.  It was short lived because in July of 1955 he re-enlisted and was transferred to the 445th Fighter Interceptor Squadron (FIS),  Geiger Field, Spokane, Washington, “Project Arrow”.  Assigned aircraft was the F86 Sabre.  In April 1957 he was transferred to the 84th Fighter Group, Wendover AFB, Wendover, Utah as line chief on F86 Sabre and F102 Delta Dart aircraft.    After a few months he was reassigned back to the 497th FIS Geiger Field, Spokane, Washington.  In June 1958 the 497th FIS was transferred from Geiger Field, Spokane Washington, to the 16th Air Force, Strategic Air Command (SAC), Torrejon AFB, Madrid, Spain.  This base was one of 3 cold war Air Force Bases in Spain.  Assigned aircraft were the T33 Shooting Star, F86 Sabre and F102 Delta Dart.   October 1963 he went TDY, temporary duty, to Rangoon, Burma.  His assignment was to train maintenance crews on the assembly and maintenance of T33 Shooting Star jet trainer.  He received a letter of recognition from the country of Burma. In December 1963 he was transferred to the 2852nd Air Base Wing, McClellan AFB, North Highlands, California.  The air base wing was a logistics and maintenance facility for a wide variety of military aircraft, equipment and supplies, primarily under the cognizance of the Air Force Logistics Command (AFLC) November 1964 TSGT Gearheart was transferred to the 526th FIS, Ramstein AFB, Germany.  He was the Non-commissioned Officer In Charge (NCOIC) of “B” Flight Organization Maintenance, assistant flight chief and NCOIC of Zulu Alert.  A Zulu Alert group consists of two or four fully armed fighters with full tanks and weapons ready to go 24 hours a day, 7 days a week.  Assigned aircraft, the F102 Delta Dart. December 1967 MSGT Gearheart was transferred to the Air Force Flight Test Center (AFFTC), Air Force Systems Command (AFSC ) Edwards AFB, California.  He was assigned Flight Chief for the SR-71 Blackbird and the YF12A Interceptor and in August 1968 he was promoted to flight line chief for the same aircraft. November 1968 he received orders to report to the 8 th  Combat Group in Ubon, Thailand.  In April 1969 he arrived at the 8th Tactical Fighter Wing, 433rd TFS, Ubon, Thailand.  He was assigned to the F4 Phantom jet fighter as a aircraft maintenance technician. After completing his tour in Thailand he was transferred to at the 3500th Pilot Training Wing, Air Training Command, Reese AFB, Lubbock, Texas.  There he was flight chief on the T38 Talon supersonic jet trainer and in July 1971 he decided not to re-enlist and retired.  MSGT Wallace L. Gearheart passed away on December 10 2010. He enjoyed 39 years of retirement.